czwartek, 22 października 2015

                       35/ 52              Falbanka w skarpetce

         Przy okazji zakupów włóczki w swoim lokalnym  sklepie miła pani obdarowała mnie czasopismem robótkowym, a tam wpadły mi w oko  skarpety z falbanką. Okazało się,że w angielskim opisie jest pojęcie knitways  tbl , z którym po raz pierwszy się zetknęłam. Naszukałam się , na
próbowałam  i wreszcie wyszło.
 Krawędź - falbanka: Liczba oczek podzielna przez 12 ( np jeżeli  96 oczek nabierzemy metodą double cast-on , to po przerobieniu 7 rzędów falbanki na skarpetę pozostanie 64 oczek).
Runda 1:  * kfb( dwa oczka z jednego, za przednią i tylną część oczka),  skpo ( zdjąć oczko, o.prawe, przeciągnąć zdjęte oczko )
Runda 2 : wszystkie oczka lewe
Runda 3 : wszystkie oczka prawe
Runda 4 : * K2tog razy2,  **kfb, K1  razy 4** skpo  razy 2 *
Runda 5 : wszystkie oczka prawe
Runda 6 : * K2tog razy 2,  K4  ,  skpo  razy 2 *
Runda 7 : wszystkie oczka lewe6 komentarzy:

 1. Śliczne skarpetki :-) Wspaniała falbanka - bardzo mi się podoba :-)
  Dziękuję za przepis na jej wykonanie :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moje są dalekie od projektu, ponieważ nie trzymałam się proponowanych żakardów ( motyw składa się z ośmiu oczek , a ja miałam 60 i to też było za dużo. Po zrobieniu pięty wychodziło mi "kopyto", a nie skarpeta, zredukowałam więc do 44 i jest jako, tako. Jak na pierwszą skarpetę po wielu, wielu latach jest do zaakceptowania. Pozdrawiam.

   Usuń
 2. Ale fajniste wesołe stopogrzeje !

  OdpowiedzUsuń
 3. Aga oświeć mnie proszę, gdzie można znaleźć opis wykonania takiego "wałeczka" przy wykończeniu szyi.
  Może być po niemiecku:)
  elka209@vp.pl
  będę zobowiązana
  pozdrawiam Ciebie i Odwiedzających
  ela

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie znalazłam, tylko wydedukowałam na podstawie techniki robienia tuneliku w sweterku Mousie i oglądając taki dekolt w kupionym swetrze.
   W swoim swetrze nabrałam oczka wokół dekoltu, przerobiłam jedno okrążenie oczek lewych, dalej ( w zależności od żądanej szer. wałeczka) ale min. trzy okrążenia oczek prawych. Kolejną czynnością jest nabranie od wewnętrznej (lewej) strony dekoltu taką samą ilość oczek , jaką nabraliśmy na prawej stronie swetra na drugie druty z żyłką. Te oczka przerabiamy tak , aby patrząc od wew, strony swetra były na prawo : trzy okrążenia. Teraz przystępujemy do przerabiania razem po jednym oczku z jednego i drugiego drutu (po kolei przerabiamy dwa oczka razem na prawo biorąc oczko z pierwszego i odp. mu oczko z drugiego drutu) czyli łączymy obydwie strony wałeczka. Dalej to już ściągacz, np jedno o prawe przekręcone, jedno lewe. Nie wiem czy jest to zrozumiałe , jakby co pytaj.

   Usuń
 4. Tak fajnie połączyłaś kolory, że wyszły bardzo przytulne skarpeciki, które aż żal zdejmować :)

  OdpowiedzUsuń